מובמנט – יום כיף לעובדים  | תזונה | ארגונומיה | חדר כושר
כניסה למנוי  
הכנס
שכחתי סיסמה
03-9098474
מובמנט עוזרת לך לשמור על כושר ובריאות גם במקום העבודה

יום בריאות - האם זו הדרך הנכונה לקידום בריאות במקום העבודה

מאת: תומר ניצן מנכ"ל חברת מובמנט
לאחרונה אני נתקל יותר ויותר בשאלה: האם יום בריאות יעזור לנו (הנהלת מקום עבודה) לקדם את בריאות עובדינו? התשובה הפשטנית היא כן, יום בריאות ישפר ויקדם את בריאות עובדינו , אך מנגד ובאותה נשימה אני אענה, לא, - יום בריאות הוא אינה הדרך הנכונה לקדם ולשפר את בריאות העובדים. מבולבלים? על מה אתה מדבר? אז... כן או לא לבצע יום בריאות במקום עבודה?
יום בריאות - האם זו הדרך הנכונה לקידום בריאות במקום העבודה

בכדי לענות על שאלה זאת, דרוש להבין את הרקע לביצוע תוכנית קידום בריאות מקיפה במקום עבודה, וכחלק אינטגראלי ממנה, גם את ביצוע יום בריאות. קידום בריאות הוא מקצוע, שתפקידו לבצע פעילויות המשמרות ומקדמות לעבר מצב בריאות מיטבי וכולל בתוכו נושאים מעולם הבריאות והרפואה, כמו ארגונומיה, תזונה וכושר, אך גם נושאים חברתיים, כלכליים, סביבתיים, פוליטיים ועוד. מסגרת הפעולה של מקצוע קידום הבריאות היא לא רק בתחום מסגרות הבריאות אלא במסגרות חברתיות אחרות כמו מקומות עבודה. כיום, למקום העבודה יש תפקיד חשוב בקידום בריאות העובדים על ידי ביצוע תוכנית קידום בריאות ופעילויות כגון ימי בריאות בארגון.

היום ברור שלמקום עבודה זה משתלם לבצע תוכנית קידום בריאות, מחקרים רבים מראים החזר השקעה (ROI) של לפחות 1:3 על כל דולר שמושקע בעובדים דרך תוכנית קידום בריאות. אך האם ביצוע יום בריאות במקום העבודה יביא לנו את התוצאה המיוחלת אותה אנו רוצים להשיג – עובדים בריאים יותר, שבעי רצון ובעלי מחויבות למקום העבודה, בעלי תפוקה גבוהה יותר, יצירתיים, פחות חולים ועוד? התשובה היא כנראה לא, יום בריאות בפני עצמו לא יביא את כל ה"קופה", בייחוד לא את החזר ההשקעה של 1:3. אתם בטח אומרים לעצמכם: "הבנו, לא נבצע יום בריאות!" והתשובה שלי היא: "לא, כן תבצעו יום בריאות". שוב מבולבלים? אסביר: ביצוע תוכנית קידום בריאות יעילה אשר תביא לנו את כל ה"קופה", דורשת מאיתנו תכנון קפדני, בניית תוכנית סדירה, מדידה וברורה. יש צורך למחויבות ארגונית ברמה הגבוהה ביותר, וכמו כן לחזק/לבנות תרבות ארגונית הרואה בקידום בריאות ערך חשוב. מעטים הארגונים המסוגלים להגיע מהתחלה לרמה כזאת ולהיות מסוגלים לבצע את כל הצעדים הנדרשים בכדי שתוכנית הבריאות שלהם תהיה יעילה ביותר.

ארגונים אלה מבצעים ימי בריאות אשר משתלבים בתוכנית כוללת ובהחלט משלימים את המוצר המלא שהוא תוכנית קידום בריאות בארגון שלהם. אך ניתן גם לפעול בדרך של צעד אחר צעד או בשיטת הספירלה בה אנו מתחילים לגעת בנושא מסוים, מתקדמים איתו ובכל שלב בו אנו מטפסים במעלה הספירלה, אנו חוזרים לטפל בנושא בצורה יותר מעמיקה. דרך זו, היא דרך מצוינת להחדיר תוכנית קידום בריאות לארגון. למשל, חברת אינטל, אשר ידועה בתוכנית קידום הבריאות שלה, המושתת על תרבות ארגונית חזקה, התחילה בצעדים קטנים, ובכל פעם העמיקה את ההתערבות שלה. כיום, הם גוזרים את ה"קופון" ומרוויחים בגדול מההשקעה בתוכנית קידום הבריאות בארגון שלהם.

אז שוב – יום בריאות – כן או לא? והתשובה היא: ברור שכן!

יום בריאות יכול להשתלב בכל שלב ובכל רמה של תוכנית בריאות כוללת. נכון שיום בריאות המבוצע בארגון שבו אין תוכנית בריאות מקיפה וברורה, לא יביא לנו את סל התוצאות הרצויות המלא, אך יום בריאות כזה כן יעזור לנו להתחיל ל"התניע" תהליך קידום בארגון, יעזור לבניית היסודות להנחלת תוכנית קידום בריאות מקיפה יותר. בנוסף, יום בריאות כזה ייתן לנו עוד ערכים רבים – הוא יעזור לנו לתת לעובדים תחושה שאנו באמת דואגים לצרכים הבסיסיים ביותר ולא רק לרווחה כפי שזה נתפס כיום בארגונים רבים כ"פעילות פנאי וכיף". כמו כן, זה יחזק את הקשר של העובדים לארגון, תוך פעילות של כיף, עניין וחוויה. יתרון נוסף חשוב הוא שיתכן ונציל חיים על ידי פעילויות שנבצע ביום הבריאות כגון: בדיקות סקר בסיסיות והעלאת מודעות העובדים.

אז קדימה – למה אתם מחכים? תתחילו לתכנן את יום הבריאות הקרוב.

להתראות ביום הבריאות הקרוב (אשר יתחיל להזיז את התוכנית כולה...)

חזור לדף הקודם
הרשם עכשיו
קבל ניוזלטר שיעזור לך לשמור על הבריאות והכושר במקום העבודה ובכלל
הורד מגזין מובמנט
חברת מובמנט מתמחה בניהול, בנייה ויישום שירותי קידום בריאות בחברות ופעילה במגוון רחב של ארגונים ברחבי הארץ. קידום בריאות הארגון הנו גורם המשפיע על התרבות הארגונית ומוכח מחקרית כמשפר מחוייבות ומעלה את תפוקת העובדים. התהליך מקיף מגוון רב של תחומים כגון פעילות גופנית, תזונה, רפואה מונעת, ארגונומיה, סקר גורמי סיכון, ניהול לחצים ועוד. כחלק מהמערך כולל של שירותי קידום הבריאות בחברה אנו בחברת מובמנט מציעים מגוון שירותים, כגון: הקמת חדר כושר במקום העבודה, סדנאות בנושא תזונה וייעוץ תזונתי לעובדים, ארגון יום כיף לעובדים, מגוון טיפולי רפואה משלימה, סדנאות שחרור ממתחים, סדנאות להפסקת עישון ועוד. כמו אנו מעניקים שירותי ייעוץ בנושאי ארגונומיה.
האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות