מובמנט – יום כיף לעובדים  | תזונה | ארגונומיה | חדר כושר
כניסה למנוי  
הכנס
שכחתי סיסמה
03-9098474
מובמנט עוזרת לך לשמור על כושר ובריאות גם במקום העבודה

איך להפיק יום ספורט לא נורמאלי בתקציב מינימאלי

מאת: רן עמרני
הפקת יום ספורט כיום כרוכה בעלויות גבוהות מאוד, כדי לנקות את עצמכם מהעבודה תידרשו לשלם והרבה. הכי פשוט (והכי יקר) שוכרים חברת ההפקה שתפיק את יום הספורט עבורכם, לכם יש שקט והפקה מקצועית. חברת ההפקה לוקחת את כל האחריות והעבודה. החיסרון היחידי – עלויות גבוהות.
איך להפיק יום ספורט לא נורמאלי בתקציב מינימאלי

כדי להפיק יום ספורט בעצמכם אתם צריכים לגייס את עצמכם, הקרובים אליכם וצוות של מתנדבים. החוויה של תכנון יום הספורט שלב אחר שלב תוך שיתוף צוות העובדים שלכם בעבודה תורמת לגיבוש ולניקוי הראש לא פחות מיום הספורט עצמו.

יום ספורט מוצלח בנוי בכמה חלקים.

* בחירת מיקום מתאים ליום הספורט.

* כח אדם מיומן ומקצועי לניהול משחקי יום הספורט.

* ציוד מתאים.

* תכנון מבנה משחקי יום הספורט ותקנון משחקי יום הספורט.

* טורניר המשחקים - בדרך כלל ביום ספורט תמצאו משחקי כדור כמו כדורסל, כדורגל, כדורעף.

* משחקים היתוליים - כמעט בכל יום ספורט תמצאו כל משחקי הילדות ששיחקתם בתנועה, המשחקים ההיתוליים יערבו בפעילות   גם כאלו שאינם ספורטאים דגולים.

* ארוע מרכזי – ארוע ספורט מרכזי שיהיה הארוע ביום הספורט שלכם.

* משחק ראווה – צריך לתת מקום כבוד גם להנהלה שלכם ביום הספורט, הם אלו שבסה"כ מממנים לכם אותו.

* טקס סיום והכרזת המנצחים.

 בחירת מיקום מתאים ליום הספורט
בחירת מיקום ליום ספורט תלוייה בכמות העובדים שישתתפו ובשעות הפעילות. אפשר לשכור את וינגייט או את הספורטק אך העלויות מטורפות.אפשר גם למצוא מקומות אחרים שמתמחים בארגון יום כיף לעובדים כמו פארק חבלים, פארק של פעילות מוטורית ועוד. אם תהיו מוכנים לעשות את הפעילות בשעות הבוקר תוכלו להשתמש במגרשים המיועדים לציבור ללא עלות או בעלות נמוכה. בשעות אחה"צ יש סבירות גבוהה שהמגרשים יתפסו על ידי ילדים או שיהיו בהם חוגים. אם ממש אין ברירה ואין לכם אפשרות לשחרר עובדים מיום העבודה, שיקלו לבחור ביום שישי, הילדים לומדים והמגרשים לרוב פנויים. בנוסף, ניתן לשכור מגרשים בישובים כפריים בפריפריה בעלויות נמוכות יחסית.

כח אדם מיומן ומיקצועי לניהול המשחקים

עיקר העלויות ביום הספורט שלכם יהיו על כח אדם. אפשר לחסוך על ידי שימוש בעובדי החברה כעוזרים. נדרשים לכם אנשי מנהלה לרישום, חלוקת ציוד, חלוקת מים וניהול המשחקים. מומלץ מאוד לא לחסוך ולגייס בשכר שופטים חיצוניים למשחקי יום הספורט וזאת כדי לשמור על מיקצועיות מירבית ולמנוע אי נעימויות וחשדות להטיית משחקים.

ציוד

ציוד הנו חלק חשוב בפעילות. אפשר לרכוש את הציוד הנדרש, לשכור אותו או פשוט להביא מהבית כדורים. אין חובה לרכוש ציוד ברמה אולימפית. אפשר גם ציוד ברמה נמוכה יותר שיחזיק מעמד את פעילות היום. ברוב המגרשים היעודיים תמצאו גם מתקנים (שערים, מתקני כדור סל וכדורעף) בטיחותיים ויעודיים למשחקי יום הספורט שלכם.

 תכנון מבנה משחקי יום הספורט ותקנון משחקי יום הספורט

יש כמה שיטות לתכנון מבנה המשחקים, שיטת הליגה, נוקאוט ושיטות ביניים. תכנון מבנה המשחקים תלוי בכמות הקבוצות, כמות השחקנים והזמן העומד לרשותכם. תהיו חייבים להחליט האם מותר לכל השחקנים לשחק בכל המשחקים או שכל שחקן ישחק רק במשחק אחד והחלטות חשובות נוספות. עדיף להיוועץ במומחה תוכן לנושא שיכול לעשות סדר ולתכנן לכם את היום כראוי.

תקנון המשחקים – בסה"כ אתם לא במשחקים האולימפיים – אתם יכולים להחליט לשחק על פי החוקים הרישמיים או על פי חלק מהם. ההמלצה – שימרו על חוקה פשוטה וברורה, אל תמציאו חוקים חדשים ליום הספורט שלכם והכי חשוב – תדאגו שכל השחקנים ובעלי התפקידים קראו והבינו את תקנון משחקי יום הספורט שלכם. זה ימנע אי הבנות בזמן המשחקים.

 טורניר משחקי כדור ביום הספורט

טורניר משחקי הכדור ביום הספורט הנו אחד מנושאי ליבת יום הספורט. אתם חייבים כדורגל או קט רגל וכדורסל. אפשר להוסיף כדורעף, מחניים, פינג פונג, ריצה או משיכת חבל. הכל תלוי במיקום שבחרתם ליום הספורט, במתקנים שזמינים לכם ובכמות המשתתפים ביום הספורט שלכם.

 משחקים היתוליים

כמעט בכל יום ספורט תמצאו משחקי הילדות ששיחקתם בתנועה - קפיצה בשקים, משחקים עם כדורים, מעבר חבל, העברת בלונים מלאים במים, ריצה עם כפית בפה ועליה ביצה וכדומה. המשחקים ההיתוליים יערבו בפעילות גם כאלו שאינם ספורטאים דגולים וכמות המשתתפים בכלל הפעילויות תגדל. יש מגוון עצום של משחקים, אתם לא צריכים יותר מ 4-5 משחקים. בחירה ביותר מדי משחקים היתוליים ביום הספורט תיגרום לכך שהעובדים שלכם יתפזרו על פני משחקים רבים ובכל משחק ישתתפו מעטים.

 ארוע ספורט מרכזי

הארוע המרכזי הנו ליבת הפעילות, תשקיעו במרתון ספינינג, שעור קיקבוקס מיוחד, מרוץ מכוניות פדאלים (קארטינג) או פעילות מלהיבה וקיצבית אחרת. הפעילות תגרום לשחקני הטורנירים ולשאר הפעילים להתערבב.

 משחק ראווה

משחק ראווה מתקיים בדר"כ לקראת סיום הפעילות, ביחרו משחק כדור שהמנכ"ל שלכם אוהב (כדורגל) וארגנו קבוצת שחקנים מההנהלה או קבוצת שחקנים טובים שתתמוך בו. קבוצת המנכ"ל תשחק מול הקבוצה המנצחת בטורניר משחק ראווה ידידותי. כך גם ההנהלה שלכם תרגיש מחוברת לארוע ולעובדים.

 טקס סיום והכרזת המנצחים

טקס הסיום הנו גולת הכותרת והפינאלה ליום הספורט שלכם. זה השלב בו המנהל הבכיר ביותר שנמצא בארוע מעניק למנצחים את  הכבוד הראוי להם. אפשר לרכוש גביעים יקרים או גביעים זולים, אפשר מדליות, מגינים או פשוט להדפיס בעצמכם תעודות הוקרה, הכל תלוי בתקציב שלכם.

מומלץ לייצר גביע גדול שיהיה גביע נודד, כל שנה הגביע יעבור לקבוצה המנצחת ביום הספורט השנתי – כך גם תתחילו מסורת של ימי ספורט בחברה וגם לא תצטרכו לרכוש גביע חדש כל שנה.

החשוב ביותר – דאגו לפרס משמעותי למנצחים. כך תוכלו לשמר את רוב המשתתפים שלא יעזבו את מקום הארוע עם סיום המשחקים. פרסים אפשר לרכוש או לקבל (ספונסרשיפ) מהספקים שעובדים איתכם.

 לא לשכוח:

ביטוח מתאים ליום הספורט – כדאי לבדוק עם חברת הביטוח של החברה, חשוב לדאוג לרכוש ביטוח תאונות אישיות לכל משתתף.

גיבוי רפואי- אפשר לשכור אמבולנס עם חובש אך אפשר לברר מי מבין העובדים משמש כחובש במילואים וליעד רכב אחד מבין הרכבים שמגיעים לארוע כרכב פינוי.

אוכל– אפשר לסגור עם חברת הקיטרינג שלכם על כריכים. עם היום קצר אפשר להסתפק רק בפירות.

מים– רכשו בקבוקים גדולים וכוסות חד פעמיות בחנות דיסקאונט או מיכלי קלקר. דאגו לפחות ל – 2 ליטר מים לאדם.

מוזיקת רקע וכרוז– אפשר לוותר על זה במקרה שאין תקציב אך מוזיקת רקע טובה וכרוז ברזילאי יגרמו לאווירה מדהימה וירימו כל יום ספורט. אם יש לכם מערכת קול טובה בחברה ותימצאו את הליצן שלכם שמכיר את החברה ומכיר את ה"חברה" תוכלו לחסוך בעלויות.

סימון הקבוצות ביום הספורט– מגוון האפשרויות רב, העיקרון שלכל קבוצה ביום הספורט שלכם יהיה זיהוי משלה בצבעים שונים. נלך מהיקר לזול: חולצות מודפסות הכוללות לוגו, כובעים, בנדנות, סרט ליד והאפשרות הזולה ביותר, סרטי סימון צבעוניים מפלסטיק שכרוכים לשחקן מכתף ימין לצד השמאלי של האגן (בהצלבה).

צלם– תדאגו שיהיה צלם מקצועי שיצלם את הפעילות. אני בטוח שבחברה שלכם ישנו עובד אחד לפחות שתחביבו צילום מיקצועי והנו יכול לחסוך לכם כסף רב על צילום פעילויות יום הספורט שלכם.

הצללה– בימים חמים, במיוחד בחודשי הקיץ מיצאו אזור בו יש צל, בצעו סיור מקדים במקום הארוע בשעות בהן הארוע מתעתד להתבצע וכך תוכלו לתכנן טוב יותר את מקומות המנוחה.

פינת מנוחה– אפשר לשכור "פינת שאנטי" מיקצועית ואפשר פשוט לרכוש מחצלות קש פשוטות. העיקר שיהיה ל"חברה" איפה לנוח.

פרסום– לא ארחיב במילים, ללא פרסום לא ידעו שהפעילות מתקיימת. אתם חייבים לייצר "באז" ותכונה בחברה הרבה לפני היום עצמו. השיגו את מעורבות ותמיכת ההנהלה לכל רוחבה כולל מנהלי הביניים, יצרו תחרות ספורטיבית בריאה בין המחלקות, זה יקל על אישור הפעילות ויבטיח השתתפות מירבית של העובדים ביום הספורט.

שיהיה לכם בהצלחה ביום הספורט שלכם, אני בטוח שתהיה חוויה בלתי נשכחת לכל אורכה, משלב התכנון ועד לשלב הביצוע.

כתב: רן עמרני, בעל ניסיון (1995) בתכנון והפקת עשרות ימי ספורט, ימי בריאות, ימי כיף לארגונים וחברות.

 

 

חזור לדף הקודם
הרשם עכשיו
קבל ניוזלטר שיעזור לך לשמור על הבריאות והכושר במקום העבודה ובכלל
הורד מגזין מובמנט
חברת מובמנט מתמחה בניהול, בנייה ויישום שירותי קידום בריאות בחברות ופעילה במגוון רחב של ארגונים ברחבי הארץ. קידום בריאות הארגון הנו גורם המשפיע על התרבות הארגונית ומוכח מחקרית כמשפר מחוייבות ומעלה את תפוקת העובדים. התהליך מקיף מגוון רב של תחומים כגון פעילות גופנית, תזונה, רפואה מונעת, ארגונומיה, סקר גורמי סיכון, ניהול לחצים ועוד. כחלק מהמערך כולל של שירותי קידום הבריאות בחברה אנו בחברת מובמנט מציעים מגוון שירותים, כגון: הקמת חדר כושר במקום העבודה, סדנאות בנושא תזונה וייעוץ תזונתי לעובדים, ארגון יום כיף לעובדים, מגוון טיפולי רפואה משלימה, סדנאות שחרור ממתחים, סדנאות להפסקת עישון ועוד. כמו אנו מעניקים שירותי ייעוץ בנושאי ארגונומיה.
האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות