ארגונומיה על קצה המזלג

מאת: זהר עשת-שרם מנהלת חטיבת הארגונומיה בחברת מובמנט
לפני מאות שנים בודדות חי האדם בתנועה מתמדת על מנת להשיג מזון ומחסה. סביבת העבודה כיום, בעולם המודרני, מתאפיינת בשעות עבודה ארוכות מול מסך המחשב או מול מכונות. ישיבה ממושכת, חוסר תנועה ותנוחות גוף לא טבעיות הגורמים לאי נוחות, כאבים ואף פגיעות כרוניות.
ארגונומיה על קצה המזלג

הארגונומיה, או הנדסת האנוש, היא מדע אשר עוסק בהתאמה המרבית בין האדם וסביבת עבודתו. המילה ארגונומיה מורכבת מהמילה היוונית ERGON - עבודה, ומהמילה היוונית NOMOS - חוק, כלומר - חוקי עבודה.

הארגונומיה מתמקדת בעובד, ושמה לה למטרה לשמור על בריאות העובד ובטיחותו ולשפר את היעילות בעבודה ע"י הפחתת טעויות, הגברת הנוחיות ושמירה על הבריאות - להפוך את הסביבה "ידידותית" למשתמש.

להתאמת סביבת העבודה חשיבות גדולה. סביבת עבודה נכונה היא זו אשר מותאמת למידות גופנו, לאופן העבודה הייחודי לכל אחד, להרגלים שלנו ולצרכים שלנו ותאפשר לנו יום עבודה פורה ומהנה. לעומת זאת, סביבה אשר אינה מתאימה לנו עלולה לגרום לנו אי נוחות ולהסיח את דעתנו מהעבודה.

עובד אשר פועל בסביבת עבודה מכוונת נכון, הינו בריא יותר, נעדר פחות מהעבודה, סובל פחות מכאבים ואי נוחות, ושבע רצון  ויעיל יותר בעבודתו. 

על ידי שמירה על מספר כללים פשוטים כמו כיוון גובה הכסא לגובה מתאים, שמירה על תנוחות גוף נוחות בהן העומס על הפרקים הינו נמוך ביותר, ביצוע מתיחות במהלך העבודה ושמירה על פעילות גופנית סדירה, ניתן לצמצם תופעות אלו בצורה ניכרת ולשפר משמעותית את בריאות גופנו.

ניתן להרחיב ולקשר את הארגונומיה לתחומים נוספים של האדם בסביבת חייו כמו הסביבה הביתית  - מיקום מכונת הכביסה, גובה השיש וכדומה. בית הספר -  התאמה בין גובה התלמיד לכסא ולשולחן, משקל הילקוט, הפעלה גופנית של התלמידים והמורים ועוד. למעשה רוב תחומי חיינוקשורים לארגונומיה, כך שכלים ארגונומיים נותנים לנו הבנה ויכולת שיפור בתחומים נוספים מעבר למקום עבודתנו.

הכותבת:

זהר עשת-שרם:

  • מנהלת ergomove, חטיבת הארגונומיה בחברת מובמנט.
  • בעלת ניסיון עשיר של 11 שנים בתחום הארגונומיה, ברובן בתפקיד ארגונומית של חברת "אינטל".
  •  מרפאה בעיסוק בעלת תואר ראשוןB.O.T מטעם אוניברסיטת חיפה ובעלת תואר שני M.Occ.H בבריאות בתעסוקה במסלול גהות תעסוקתית מטעם אוניברסיטת תל- אביב.
  • חברה באגודה הישראלית לארגונומיה ומרצה בקורס ארגונומיה של המכללה האקדמית של וינגייט.
  • בעלת ניסיון רב בהובלת והטמעת ארגונומיה בארגונים גדולים וקטנים, הדרכות שונות בתחום הארגונומיה, ביצוע הערכות ארגונומיות אישיות, מתן פתרונות אמיתיים ובעבודה על פי יעדים ומדדים אובייקטיביים להצלחת תכנית ההתערבות.
חזור לדף הקודם
הרשם עכשיו
קבל ניוזלטר שיעזור לך לשמור על הבריאות והכושר במקום העבודה ובכלל
הורד מגזין מובמנט
חברת מובמנט מתמחה בניהול, בנייה ויישום שירותי קידום בריאות בחברות ופעילה במגוון רחב של ארגונים ברחבי הארץ. קידום בריאות הארגון הנו גורם המשפיע על התרבות הארגונית ומוכח מחקרית כמשפר מחוייבות ומעלה את תפוקת העובדים. התהליך מקיף מגוון רב של תחומים כגון פעילות גופנית, תזונה, רפואה מונעת, ארגונומיה, סקר גורמי סיכון, ניהול לחצים ועוד. כחלק מהמערך כולל של שירותי קידום הבריאות בחברה אנו בחברת מובמנט מציעים מגוון שירותים, כגון: הקמת חדר כושר במקום העבודה, סדנאות בנושא תזונה וייעוץ תזונתי לעובדים, ארגון יום כיף לעובדים, מגוון טיפולי רפואה משלימה, סדנאות שחרור ממתחים, סדנאות להפסקת עישון ועוד. כמו אנו מעניקים שירותי ייעוץ בנושאי ארגונומיה.
האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות