מובמנט – יום כיף לעובדים  | תזונה | ארגונומיה | חדר כושר
כניסה למנוי  
הכנס
שכחתי סיסמה
03-9098474
מובמנט עוזרת לך לשמור על כושר ובריאות גם במקום העבודה

גמילה מעישון בעבודה: למה זה כל כך כדאי?

מאת: 

אם אתם בעלי עסק ויש לכם עובדים מעשנים, אתם וודאי מכירים מקרוב את נושא הפסקות העישון. עובדים מעשנים מבלים חלק ניכר מיום העבודה בהפסקות סיגריה – עובד מעשן יוצא להפסקת סיגריה כל שעה בערך, וכל הפסקה כזו אורכת בממוצע בין 7-10 דקות. זה אומר, שבמהלך יום עבודה בן 8 שעות, העובד מפסיד לפחות שעה של עבודה, או יותר - לטובת ה"תחביב" הכל כך מזיק הזה. וזו רק אחת מהסיבות שבגללן כדאי למעסיקים לעזור לעובדים שלהם להפסיק לעשן – לטובת העובדים ולטובת הארגון כולו. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על גמילה ארגונית מעישון.

למה כל כך קשה להפסיק לעשן?

ההתמכרות לעישון היא התמכרות קשה. למעשה, התמכרות לעישון היא בין ההתמכרויות הקשות ביותר הידועות לאדם - משווים אותה להתמכרות לסמים קשים, כמו הרואין. ההתמכרות לעישון היא לא רק התמכרות פיזית לניקוטין, אלא גם התמכרות פסיכולוגית-נפשית. המעשן מכור לא רק לחומר עצמו, אלא גם להרגלים הקשורים בעישון, עליהם הוא חוזר יום אחרי יום, במשך שנים – עד שההרגלים הללו נצרבים עמוק והופכים לדפוסים קבועים שקשה מאוד "פשוט להפסיק" אתם.

מעשנים ניצבים בפני חששות רבים כאשר הם שוקלים גמילה מעישון – הפחד מפני תסמיני הגמילה, הפחד להרגיש חסר כל הזמן, להתגעגע כל הזמן. גמילה מעישון היא לא עניין של מה בכך, ולא עניין פשוט; למעשה, רק 3-5% מהמעשנים מצליחים להפסיק לעשן לבד ולתמיד. אחוזי ההצלחה של גמילה מעישון עולים משמעותית, כאשר היא מתבצעת בתוך מסגרת טיפולית מתאימה.

גמילה ארגונית מעישון = עובדים בריאים יותר

כולנו מרגישים רע מעת לעת ומחסירים ימי עבודה. זה טבעי, נורמלי ומקובל. לשם כך קיימים "ימי מחלה" וחוק "דמי מחלה" – שמטרתם להגן על העובד ולהבטיח שפרנסתו לא תיפגע בשל היעדר שנכפה עליו עקב מחלתו, ושאחוז מסוים משכר הימים שנאלץ להחסיר, ישולם לו לפי חוק.

אצל עובדים מעשנים, המצב קצת שונה. עובדים מעשנים נעדרים בממוצע כ-3 ימים יותר בשנה מעובדים שאינם מעשנים. אין זה פלא, מאחר ועישון סיגריות ומוצרי טבק אחרים פוגע במערכות גוף רבות ובאופן כללי, מחליש את המערכת החיסונית. עובדים שנגמלים מעישון – הם עובדים בריאים יותר, שמחסירים פחות ימים.


מה היתרונות של גמילה מעישון בעבודה?

גמילה מעישון לעובדי חברה היא  WIN WIN SITUATION בו כולם מרוויחים: העובדים שנגמלים מודים למעסיק על החיסכון הכספי ועל רווח של בריאות ואיכות חיים – ומנהלי הארגון מתייעלים, חוסכים בזמן ומשפרים את הביצועים, היעילות והרווחים.


עובדים המעשנים במקום העבודה עוברים על חוק איסור עישון במקומות ציבוריים ובמקומות עבודה וגורמים, בנוסף, לעישון פסיבי של עמיתיהם. עישון פסיבי הוכח כמזיק לבריאות - ואין להקל בו ראש. גם בארגונים השומרים החוק ועקב כך מקצים אזורי עישון מיוחדים – עישון עדיין מהווה בעיה כשזה מגיע ליעילות העובד, מאחר ועובדים מעשנים טרודים רוב הזמן בהפסקת עישון הבאה.

הפסקת עישון לעובדי החברה תגרום לכם ולעובדים להרוויח:

  • עובדים בריאים יותר: עובדים שאינם מעשנים – חולים פחות ומחסירים פחות ימי עבודה.


  • עלייה בתפוקה בעבודה: עובד שאינו טרוד כל הזמן בהפסקת העישון הבאה, יותר רגוע ונינוח, ומצליח יותר להתרכז בעבודה. בניגוד למה שלימדו אותנו הפרסומות הוותיקות של יצרניות הסיגריות – סיגריות לא מרגיעות. למעשה, מחקרים הוכיחו כי מעשנים הם יותר נוירוטיים, עצבנים וחסרי שקט.


  • חיסכון כספי אדיר: עובד שעבר הפסקת עישון בהצלחה, בהנחה שעישן חפיסת סיגריות ליום, שעולה בממוצע 32 שקלים, חסך בחודש אחד 896 ש"ח על סיגריות! בשנה, הסכום עומד על 10,752 ש"ח. בהנחה שהמחיר נשאר אותו מחיר, ההוצאה הכספית של עשר שנות עישון שנחסכה עומדת על כ- 107,520 ש"ח! גם אתם כמעסיקים חוסכים הרבה כסף – אתם לא צריכים לשלם על השעות הרבות בחודש שמבוזבזות על הפסקות סיגריה.


  • חסכון בזמן: בחשבון פשוט, אדם הנוהג לעשן קופסה אחת של 20 סיגריות ביום, לוקח בערך 20 הפסקות של כ-7 דקות לעישון כל סיגריה, שמצטברות למעל לשעתיים בכל יום עבודה.


 
חזור לדף הקודם
הרשם עכשיו
קבל ניוזלטר שיעזור לך לשמור על הבריאות והכושר במקום העבודה ובכלל
הורד מגזין מובמנט
חברת מובמנט מתמחה בניהול, בנייה ויישום שירותי קידום בריאות בחברות ופעילה במגוון רחב של ארגונים ברחבי הארץ. קידום בריאות הארגון הנו גורם המשפיע על התרבות הארגונית ומוכח מחקרית כמשפר מחוייבות ומעלה את תפוקת העובדים. התהליך מקיף מגוון רב של תחומים כגון פעילות גופנית, תזונה, רפואה מונעת, ארגונומיה, סקר גורמי סיכון, ניהול לחצים ועוד. כחלק מהמערך כולל של שירותי קידום הבריאות בחברה אנו בחברת מובמנט מציעים מגוון שירותים, כגון: הקמת חדר כושר במקום העבודה, סדנאות בנושא תזונה וייעוץ תזונתי לעובדים, ארגון יום כיף לעובדים, מגוון טיפולי רפואה משלימה, סדנאות שחרור ממתחים, סדנאות להפסקת עישון ועוד. כמו אנו מעניקים שירותי ייעוץ בנושאי ארגונומיה.
האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות