ארגונומיה בסביבת העבודה

מאת: 
על החשיבות של ארגונומיה משרדית לשיפור בריאות העובדים

כחלק משינוי תפיסתי בשוק העבודה, מקומות עבודה רבים מתחילים להכניס למודעות את כל נושא בריאות העובד, כשאחת מזרועותיו החשובות הוא תחום הארגונומיה.

ארגונומיה על פי ההגדרה המילונית היא הנדסת אנוש והיא עוסקת בהתאמה בין צרכי המשתמש למוצרים הטכנולוגיים בהם הוא משתמש באופן תדיר. כל תחום הארגונומיה בשוק העבודה התפתח מאוד בעקבות השימוש ההולך וגובר במחשבים לצורך ביצוע העבודה השגרתית.

ישיבה ממושכת מול המחשב היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לפציעות ובעיות בריאותיות שנוצרות במהלך העבודה. על כן מושקעים היום מאמצים רבים בפיתוח עמדות מחשב ארגונומיות שיאפשרו לעובדים להשתמש בהם מבלי לפגוע בבריאות העובד.

חשוב לזכור שאחד הדברים החשובים ביותר בתחום הארגונומיה הוא עידוד מודעות. כל עובד שמודע למגבלות הסביבה בה הוא עובד ומודע ליכולת ההשפעה שלו על בריאותו, יכול לשפר את הדרך בה הוא עושה שימוש במחשב וסביבתו ולמזער נזקים.


פגיעות שיכולות להיגרם משימוש לא נכון בסביבת המחשב


הרבה אנשים לא מודעים לחשיבות של ארגונומיה משרדית לשמירה על גופם ולכן הם עושים שימוש לקוי במכשירים שונים בעמדת המחשב. שימוש לקוי כזה עלול לגרום לפגיעות בריאותיות רבות במערכות שונות של הגוף-


- מערכת העצבים והשרירים- שימוש לא נכון בעמדת המחשב גורם לעומס גודל על החוליות בעמוד השדרה וכן על מערכת העצבים, השרירים, הגידים ועוד. עומס לא מפוקח יכול להוביל לבעיות רבות כגון- כאבים, תחושת נימול, ירידה בטווח התנועה ובמקרים קיצוניים אפילו לבעיות בשיווי המשקל ולבצקות ועוויתות שונות. ניתן לטפל בתופעות אלו באמצעות טיפולי פיזיותרפיה ובמקביל להקפיד על שיפור בתנאי העבודה על מנת שלא יחזרו בשנית.


- מערכת הראיה- חשיפה לא מבוקרת של העיניים למסך המחשב עלולה לגרום לבעיות בעיניים- יובש, אדמומיות, טשטוש ראיה, כפילות ראייה ועוד. כל אלו מובילים גם לכאבי ראש, צוואר וכתפיים. על מנת לנסות למנוע פגיעה בראיה, חשוב להקפיד על הפסקות מדי פעם, על מיקום נכון של המסך והגדרות תאורה נכונות.


- מערכת כלי הדם- הישיבה הממושכת עלולה לסכן את גם אזור הרגליים ולגרום ליצירת קרישי דם. קרישי דם ברגליים מובילים לבצקות ויכולים לגרום להגבלה ביכולת התנועה ולכאבים חזקים.


ישנן בעיות בריאותיות נוספות שעלולות להיגרם מישיבה ממושכת וחשיפה למסכי מחשב. חשוב מאוד לעורר מודעות לנושא הארגונומיה שתוביל את המנהלים לקבל ייעוץ ארגונומי מקצועי ואת העובדים להקפיד על הפתרונות שיוצעו להם.

 
חזור לדף הקודם
הרשם עכשיו
קבל ניוזלטר שיעזור לך לשמור על הבריאות והכושר במקום העבודה ובכלל
הורד מגזין מובמנט
חברת מובמנט מתמחה בניהול, בנייה ויישום שירותי קידום בריאות בחברות ופעילה במגוון רחב של ארגונים ברחבי הארץ. קידום בריאות הארגון הנו גורם המשפיע על התרבות הארגונית ומוכח מחקרית כמשפר מחוייבות ומעלה את תפוקת העובדים. התהליך מקיף מגוון רב של תחומים כגון פעילות גופנית, תזונה, רפואה מונעת, ארגונומיה, סקר גורמי סיכון, ניהול לחצים ועוד. כחלק מהמערך כולל של שירותי קידום הבריאות בחברה אנו בחברת מובמנט מציעים מגוון שירותים, כגון: הקמת חדר כושר במקום העבודה, סדנאות בנושא תזונה וייעוץ תזונתי לעובדים, ארגון יום כיף לעובדים, מגוון טיפולי רפואה משלימה, סדנאות שחרור ממתחים, סדנאות להפסקת עישון ועוד. כמו אנו מעניקים שירותי ייעוץ בנושאי ארגונומיה.
האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות